Ogrzej dom kominkiem z płaszczem wodnym – sprawdź zalety i wady kominków

Kominki są obecne w wielu domach jednorodzinnych, ale z reguły stosuje się je głównie jako element wykończenia wnętrz. Kominek jest traktowany przede wszystkim jako ozdoba – ma „robić klimat” i umilać nam błogie lenistwo. Nowoczesny kominek z płaszczem wodnym może jednak skutecznie ogrzewać nie tylko salon, ale nawet cały dom.

Ogrzewanie domu kominkiem – aspekty prawne

 

Od 2022 roku w Unii Europejskiej będą obowiązywały bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące emisji spalin przez kominki, piece i inne urządzenia energetyczne. Kominek z płaszczem wodnym musi spełniać normy w zakresie emisji tlenku węgla, tlenku azotu, organicznych związków gazowych, cząstek stałych i sezonowej efektywności energetycznej.

  • Sezonowa efektywność energetyczna nie może być niższa niż 65%.
  • Emisja organicznych związków gazowych nie może przekraczać 120 mgC/m3.
  • Emisja cząstek stałych nie może przekraczać 40 mg/m3.
  • Emisja tlenków azotu nie może przekraczać 300 mg/m3.
  • Emisja tlenku węgla nie może przekraczać 1500 mg/m3.

Od 1 stycznia 2022 roku na terenie Unii Europejskiej nie będzie można sprzedawać kominków, które nie spełniają wyżej wymienionych norm. W naszej ofercie znajdą Państwo nowoczesne i przyjazne dla środowiska konstrukcje. Jako Kominox specjalizujemy się w kominkach od 11 lat i śledzimy trendy i zmiany, pojawiające się na rynku. Inwestycja w Kominek z nami to bezpieczeństwo, wygoda i oszczędność.


Kominek tylko dla ozdoby czy wydajne źródło ciepła?

 

Kominek niektórym wydaje się prawdziwym reliktem przeszłości i czymś całkowicie niepotrzebnym, natomiast inni nie wyobrażają sobie salonu bez kominka, w którym można napalić, ogrzać się i słuchać strzelających szczap drewna. Współczesne kominki są co prawda bardzo dekoracyjne i dopełniają wyglądu wnętrz, ale też pozwalają na efektywne ogrzewanie – dzięki współpracy z instalacjami c.o. dystrybuują ciepło do wszystkich pomieszczeń.

Kominek ma niewątpliwe zalety estetyczne, ale stanowi też skuteczną alternatywę dla działającego w budynku system ogrzewania. Kominek może współpracować z każdym typem instalacji centralnego ogrzewania – zarówno z kotłem na pellet czy drobny groszek, jak i z pompą ciepła.

Zalety posiadania kominka

 

Przed podjęciem decyzji o montażu kominka warto poznać wady i zalety takiego rozwiązania.

  • Uzupełniające źródło ciepła – ogrzewanie domu kominkiem umożliwia uzupełnienie niedoborów ciepła szczególnie podczas bardzo dużych spadków temperatur, co miało na przykład miejsce ubiegłej zimy, kiedy to w wielu miejscach w kraju temperatura spadła poniżej -20 stopni. Korzystanie z ogrzewania kominkowego (systemu DGP) pozwala dogrzewać dom w tych najtrudniejszych momentach, a także wiosną i jesienią, kiedy jest chłodno, ale kocioł grzewczy nie został uruchomiony lub jest już wygaszony. Posiadanie drugiego źródła ciepła daje większe bezpieczeństwo i gwarancję wysokiej temperatury nawet podczas skrajnych mrozów).
  • Awaryjne źródło ciepła – system DGP (system dystrybucji gorącego powietrza) sprawdza się doskonale w przypadku różnego rodzaju awarii c.o. lub podczas przerw w dostawie prądu. Kominek gwarantuje podaż energii cieplnej również wtedy, kiedy zabraknie nam opału do kotła c.o
  • Atrakcyjny wygląd wnętrza – salon z kominkiem wygląda bardzo atrakcyjnie. Współczesne modele kominków gwarantują wysoki poziom estetyki połączony z trwałością. Kominek można dopasować do dowolnego stylu wnętrzarskiego i stworzyć spójną aranżację.
  • Klimatyczny dom – ogień trzaskający w kominku i przyjemne ciepłe powietrze rozchodzące się na wszystkie strony tworzą niesamowity klimat. Jesienią i zimą chwile spędzone podczas relaksu przy kominku są niezapomniane, a dodatkowo drwa strzelające w kominku i ciepłe światło ognia stanowi idealny anturaż dla rodzinnych zdjęć.
  • Niewielka powierzchnia – kominek nie zajmuje dużej przestrzeni, więc taki system ogrzewania domu może być wdrożony nawet w niewielkich salonach. Do instalacji kominka z płaszczem wodnym wystarczy naprawdę niewielka powierzchnia, a efekt w postaci dodatkowego ogrzewania jest wart utraty tego miejsca.
  • Ekologia – ogrzewanie kominkiem jest ekologiczne, gdyż wykorzystuje odnawialny materiał, jakim jest drewno. Spalanie węgla i drobnego groszku sprzedawanego wcześniej jako „ekogroszek” doprowadza do wyczerpywania się zasobów naturalnych, a drewno jest materiałem odtwarzalnym.

Wady posiadania kominka

 
  • Poniesienie wydatków na instalację – wybrany model kominka, wkład kominkowy i płaszcz wodny, pozostałe elementy instalacji oraz montaż wymaga nakładów finansowych, a ich wysokość jest zależna od typu wybranego kominka, wkładu kominkowego, charakteru instalacji GDP (dystrybucji gorącego powietrza) oraz konstrukcji budynku. Koszty te inaczej kształtują się w przypadku budowy nowego domu, a inaczej w momencie, kiedy kominek jest montowany w zamieszkiwanym już budynku.
  • Konieczność zakupu specjalnego opału – w kominku trzeba palić drewnem. Zakup drewna do kominka stanowi dodatkowy koszt i chociaż niektórzy starają się go ograniczyć, to przede wszystkim należy pamiętać o tym, że drewno do ogrzewania domu musi być suche. Spalanie mokrego drewna powoduje wytwarzanie czarnej mazi, która grozi zapłonem.
  • Więcej sprzątania – wokół kominka trzeba częściej sprzątać, dlatego że przestrzeń brudzi się popiołem, kawałkami drewna i pozostałościami kory. W przypadku sporadycznego rozpalania w kominku ten problem nie jest duży, ale trzeba o nim wspomnieć. Trzeba mieć też miejsce na składowanie drewna i odpowiednią podłogę wokół kominka wykonaną z niepalnego materiału.

Kominox – sprawdzony instalator kominków

 

Montaż kominka warto zlecić naszej firmie jako sprawdzonemu instalatorowi z wieloletnim doświadczeniem i wieloma udanymi realizacjami. Oferujemy sprawdzone rozwiązania i najlepsze podzespoły gwarantujące wydajność, bezpieczeństwo i wygodę ogrzewania domu kominkiem. Doradcy Kominox przygotowują projekty instalacji kominkowych dostosowane do charakterystyki poszczególnych obiektów i służą pomocą w wyborze konkretnych rozwiązań.

Wybór nowoczesnych kominków jest ogromny, więc w każdym przypadku można znaleźć dla siebie model spełniający oczekiwania i dostosowany do charakteru budynku. Zainteresowanie kominkami rośnie z roku na rok szczególnie z uwagi na wzrost cen energii i materiałów opałowych takich jak drobny groszek lub pellet. Ogrzewanie powietrza przy użyciu drewna spalanego w kominku jest zdrowe, a przy samym paleniu można się zrelaksować. Zalet jest zdecydowanie więcej niż wad.

Facebook
Twitter
LinkedIn