Czym jest i jak dokładnie działa pompa ciepła?

W tym artykule poznasz następujące tematy:

Pompa ciepła powietrze-woda – zasada działania

Jednym z priorytetów przy budowie i modernizacji domów jest wybór ogrzewania, który zapewni komfort cieplny, mało wymagającą obsługę oraz jak w największym stopniu odciąży budżet domowy przeznaczony na ogrzewanie. Dobrą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych są pompy ciepła, które posiadają wiele zalet. Wyjaśniamy zasadę ich działania oraz uzasadnimy, dlaczego warto zdecydować się na taką inwestycję.

Pompy ciepła powietrze-woda wykorzystuję energię zgromadzoną w powietrzu. Pompa pobiera powietrze z otoczenia, które oddaje swoją energię cieplną do czynnika chłodniczego, który w stanie rozprężonym (ciekłym) jest zimny. Podgrzany powietrzem czynnik paruje (zmienia stan skupienia na gazowy) i następnie trafia do sprężarki, a tam pod wpływem sprężania znacznie rośnie jego ciśnienie i temperatura. Gorący czynnik w stanie sprężonym (gazowym) trafia do wymiennika ciepła (skraplacz) i oddaje swoją energię cieplną do zmagazynowanej w zasobniku wody. Po schłodzeniu czynnik ulega skraplaniu (przechodzi do stanu ciekłego) i trafia następnie do zaworu rozprężnego, gdzie następuje obniżenie jego ciśnienia. Z zaworu rozprężnego czynnik (w stanie ciekłym) kierowany jest do wymiennika ciepła (parownik) i cały cykl się powtarza.

Pompy ciepła Aquarea EcoFleX.

Pompa ciepła, dzięki wykorzystaniu odpowiednich procesów termodynamicznych, jest w stanie przetworzyć energię pierwotną i dostarczyć ją do naszej instalacji grzewczej. W tym procesie wykorzystuje się dodatkowo zasilanie, najczęściej elektryczne. Większość energii potrzebnej do funkcjonowania pompy ciepła pochodzi z powietrza około 70%, natomiast pozostałe 30% stanowi energia z sieci, dzięki temu można w znaczący sposób obniżyć wysokie koszty ogrzewania. Korzystamy z darmowej energii z powietrza, a płacimy jedynie za jej transport (rachunki za prąd).

Pompy ciepła Aquarea

Pompę ciepła można zainstalować w nowym domu, jak również w domach modernizowanych, ogrzewanych piecami na węgiel lub gaz. Przeprowadza się to w sposób praktycznie bezinwazyjny, gdyż podłączasz pompę ciepła do istniejącej w domu instalacji.

Niezależność energetyczna

Możemy nadmienić, że gaz czy węgiel są źródłami wyczerpanymi i musimy dążyć do wykorzystania odnawialnych źródeł energii i rozwiązań energooszczędnych jak np. pompa ciepła. 
Niezależność cieplna i energetyczna jest wyjątkowym komfortem, w czasach wysokiej niestabilności cen energii elektrycznej. Niestabilność, ta wynika m.in. z sytuacji panującej na rynku węgla i polityki energetycznej (również walki ze smogiem). Pompę ciepła można bezpośrednio połączyć z działaniem instalacji fotowoltaicznej, uzyskując maksymalne oszczędności. Pompa ciepła wymaga zasilania energią elektryczną, a instalacja fotowoltaiczna produkuje ją ze słońca. Takie połączenie daje nam dużą niezależność cieplną / energetyczną.

Czas zwrotu inwestycji

Koszty ogrzewania przy pompie ciepła nie są wysokie, ale można je jeszcze obniżyć, łącząc pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, która zasili nam działanie pompy ciepła, co obniży nam koszty ogrzewania. Takie rozwiązanie nie tylko obniża koszty ogrzewania do minimum, ale także pozwala zwiększyć stopień wykorzystania na własne potrzeby energii elektrycznej, wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną.

Połączenie obu systemów sprawia, że inwestycja w te ekologiczne urządzenia jest jeszcze bardziej opłacalna. Spowoduje to brak strat spowodowanych oddawaniem nadwyżek energii do sieci. Gdyż takie połączenie podnosi nam poziom autokonsumpcji z poziomu ok. 30% do ok 50%

Koszt instalacji

Na wysokość inwestycji składa się zakup samej pompy, montaż i koszty wykonania projektu. By realizacja montażu przebiegła bez zarzutu, warto jest postawić na godną zaufania firmę. Oczywiście jest to duża inwestycja, ale gwarantuje obniżenie kosztów eksploatacji budynku na długie lata. W przypadku pompy ciepła koszt eksploatacji rekompensuje wysoką inwestycję i jest największą zaletą systemu. Niski koszt użytkowania wynika z wysokiej efektywności systemu.

Szacuje się, że dla domu o powierzchni 150m², dzięki samej pompie ciepła woda-powietrze można zaoszczędzić około 3500 zł rocznie względem ogrzewania tradycyjnego.

 

Chciałbyś bezpłatnie poznać możliwości dotyczące założenia pompy ciepła w Twoim domu?

Kliknij w widoczny przycisk i wypełnij krótki formularz. Nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i przedstawi najlepsze rozwiązania!