Jaki kominek wybrać?
Przedstawiamy najlepsze rozwiązania

Kiedy chcesz zadbać o ciepło domowe, pojawia się wątpliwość, na jakie rozwiązanie się zdecydować. Od wielu lat ogromną popularnością cieszą się kominki. Tu jednak musisz wiedzieć, że dostępnych jest wiele typów, które różnią się przeznaczeniem czy sposobem działania. Jaki wybrać kominek? Które źródło ciepła będzie najlepszym wyborem dla domu? Sprawdź poradnik przygotowany przez ekspertów Kominox!

Jaki kominek wybrać - poznaj rodzaje kominków

Kominki od dawien dawna były źródłem ciepła w gospodarstwach domowych. Dziś również często stosuje się je do tego celu, ale nie tylko – kominek może być także doskonałym elementem dekoracyjnym czy uzupełniającym inne źródło ciepła (na przykład układ c.o.). Na etapie projektowania warto zastanowić się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami co do kominka. Na rynku dostępna jest cała gama produktów, a poszczególne rodzaje różnią się budową czy kosztami eksploatacyjnymi. Nasi eksperci przygotowali zbiór najważniejszych informacji na temat kominków opalanych drewnem czy gazem, jak i kominków elektrycznych czy biokominków.

Kominek opalany drewnem

Na początku warto wiedzieć, że dostępne są jego różne typy. Poniżej znajdziesz charakterystykę poszczególnych modeli, 
z omówieniem, co wyróżnia dane wkłady kominkowe.

  • Kominek z płaszczem wodnym – ekonomiczne, estetyczne i wygodne w eksploatacji. Współczesne kominki z płaszczem są również bezpieczne, a skumulowane ciepło pozostaje w pomieszczeniu. Jak działają? Czynnikiem grzewczym jest tutaj woda, która otacza palenisko. Ogrzewają ją spaliny, które powstają w procesie spalania drewna. Podgrzana woda rozprowadzana jest systemem rur do zamontowanych w domu grzejników czy ogrzewania podłogowego. Kominek
    z płaszczem wodnym jest więc skutecznym rozwiązaniem w systemach Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP).

  • Kominek konwekcyjny – jego zasada działania nie jest szczególnie skomplikowana, jednak bardzo skuteczna. Zaletą kominka tego typu jest wysoka emisja ciepła, która uwalniana jest w krótkim czasie od rozpalenia. Powietrze zostaje zassane przez kratkę w dolnej części obudowy, a następnie opływa wkład kominkowy oraz dodatkowe powierzchnie grzewcze. Ogrzane powietrze wydostaje się przez kratkę wylotową i rozprzestrzenia się po pomieszczeniu. Mankamentem jest to, że wymagane jest częste dorzucanie drewna, ponieważ wkład ma tendencję do prędkiego wychładzania. Za sprawą systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP), z pomocą takiego kominka można dogrzewać inne pomieszczenia w obrębie budynku.

Wybór odpowiedniego wkładu kominkowego to niezbędny element budowy kominka. Warto zastanowić się na tym, czy ma on stanowić głównie dekorację reprezentacyjnego salonu i ewentualnie go dogrzewać w chłodniejsze dni, czy też ma służyć jako źródło ogrzewania całego domu. W tym drugim przypadku należy wykonać system przewodów do DGP (dystrybucja gorącego powietrza) lub wybrać wkład z płaszczem wodnym, który wpinamy do istniejącej instalacji C.O. (centralnego ogrzewania) albo ogrzewania podłogowego.

Kominek gazowy - na gaz ziemny, gaz propan

W przeciwieństwie do kominków tradycyjnych, kominek gazowy nie wymaga podłączenia do komina. Niemniej musi on zostać podłączony do tzw. przewodu powietrzno-spalinowego. Przewód ten wyprowadza dym poza budynek, pobierając świeże powietrze, (konieczne do spalania) do komory spalania. Urządzenia te mogą być zasilane gazem ziemnym lub gazem z butli.

Jeśli decydujesz się na zakup kominka gazowego, musisz odpowiednio przygotować do tego przestrzeń. Konieczne jest oczywiście doprowadzenie instalacji gazowej – rurkę o średnicy 3/4 cala lub wyodrębnienie miejsca na butlę z gazem, jeżeli kominek będzie zasilany propan-butanem. Nieopodal kominka musi być zlokalizowane gniazdo elektryczne 230V oraz zachowane miejsce na skrzynkę techniczną z automatyką (około 20x30cm) – jednak popularnym rozwiązaniem jest wbudowanie skrzynki wewnątrz obudowy kominka.

W pomieszczeniu, w którym znajdzie się kominek, musi być zapewniona wentylacja. Poza tym kominek gazowy musi mieć kratki wlotu i wylotu ciepłego powietrza. Taki typ kominka można zamontować w domach z rekuperacją. Warto wiedzieć, że kominki gazowe są raczej traktowane jako urządzenia dekoracyjne i ogrzewanie nimi wody czy całego domu jest po prostu nieopłacalne. Ich atutem jest to, że nie brudzą i nie generują zanieczyszczeń.

Kominek elektryczny

Kominki elektryczne mogą do złudzenia przypominać te z prawdziwym płomieniem. Nie wymagają przewodu spalinowego, stąd też możemy montować je w dowolnym miejscu z dostępem do prądu. Mogą być stosowane nie tylko w domach, ale też mieszkaniach czy apartamentach. Wraz ze wzrostem zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi, które generują oszczędności na energii elektrycznej, wzrósł popyt na kominki elektryczne.

Imitacja kominka to funkcjonalny element wystroju wnętrzam który nadaje mu eleganckiego i przytulnego klimatu. Warto jednak wiedzieć, że kominek elektryczny może także pełnić funkcję grzewczą – wówczas działa on na zasadzie zbliżonej go grzejnika. Dysponują one maksymalną mocą grzewczą około 2000 W (2 kW), co w pełni wystarcza do ogrzania dużego salonu. Ogrzanie całego domu czy mieszkania z zastosowaniem takiego kominka właściwie nie jest możliwe, chyba, że mowa o niewielkim apartamencie typu open space i zastosowaniu dodatkowego źródła ciepła w łazience, gdzie występują ściany działowe i drzwi.

Biokominek

Omawiając rodzaje kominków, nie można zapomnieć o tej pozycji. Biokominek to alternatywa dla tradycyjnych kominków (z płaszczem wodnym, konwekcyjnych czy gazowych). W przeciwieństwie do klasycznych palenisk, można zainstalować je w każdym domu, a nawet w mieszkaniu w bloku, kamienicy czy apartamentowcu. Nie wymagają one bowiem odprowadzania dymu na zewnątrz budynku, a do rozpalenia ognia używa się specjalnego biopaliwa w płynie lub żelu.

Biokominki nie wydzielają dymu i nie generują popiołu. Czas spalania bioetanolu jest uzależniony m.in. od wielkości płomienia, jednak przyjmuje się, że 1 litr paliwa może wystarczyć na ok. 3-6 godzin. Istnieje także możliwość dodania do paliwa olejków o
właściwościach aromaterapeutycznych, co wprowadzi do pomieszczeń przyjemną woń.

Kominki wolnostojące​

Czy lepiej wybrać kominek wolnostojący czy zabudowany? Tutaj wiele zależy od indywidualnych potrzeb. Niemniej jedno jest pewne – kominki wolnostojące zyskały w ostatnich latach sporą popularność z uwagi na design i funkcjonalność. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach loftowych, nowoczesnych, skandynawskich, minimalistycznych, industrialnych, ale nie tylko – dają spore pole do aranżacji. Stanowią świetne uzupełnienie systemu centralnego ogrzewania.

W praktyce kominek wolnostojący to stosunkowo niewielki, wykonany z żeliwa piec z krótkimi nóżkami. Najczęściej tego typu kominki zapewniają ogrzewanie radiacyjne, co oznacza, że rozgrzewają przedmioty i powierzchnie w pomieszczeniach, a te delikatnie wypromieniowują ciepło z powrotem do otoczenia. W związku z tym doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach z wysokimi sufitami. Drugą opcją jest ogrzewanie konwekcyjne, gdzie zimne powietrze jest zasysane pod piecem i ogrzane unosi się do sufitu, a następnie po nagromadzeniu stopniowo przesuwa się w dół.

Jaki kominek wybrać? Zdaj się na pomoc doradców

Mamy nadzieje, że przedstawione powyżej informacje ułatwią decyzję zakupową. Jeśli jednak wciąż nie wiesz, jaki kominek wybrać i myślisz o dodatkowym, ekonomicznym i ekologicznym źródle ciepła – skontaktuj się z doradcami Kominox. W naszej ofercie dostępne są nie tylko kominki tradycyjne, elektryczne czy biokominki, ale również piece wolnostojące typu koza oraz wkłady kominkowe – powietrzne, gazowe i wodne.

Na podstawie wywiadu i po poznaniu Twoich potrzeb, eksperci znajdą najlepsze dla Ciebie rozwiązanie. Dla jednych optymalny jest wybór kominka z płaszczem wodnym, a dla drugich znacznie lepszą opcją będzie kominek elektryczny, biokominek czy kominek wolnostojący. Zapraszamy do kontaktu! Dołożymy wszelkich starań, by rozwiać Twoje wątpliwości i pomóc w wyborze optymalnego źródła ciepła.