Pompy ciepła split i monoblok –
czym się różnią?
Jaką wybrać?

Pompy ciepła są najbardziej efektywnym, a zarazem ekologicznym rozwiązaniem, na jakie możemy się zdecydować do ogrzewania budynków, jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła powietrze/woda występują w dwóch wersjach: split i monoblok. Oba typy pobierają energię cieplną z powietrza zewnętrznego i przekazują do instalacji grzewczej. Jaką wybrać? Jakie są różnice w ich działaniu, montażu, skuteczności? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Pompy ciepła split i monoblok – charakterystyka

Powietrze zewnętrzne stanowi bardzo dobry nośnik energii cieplnej. Nie dziwi więc fakt, że pompy ciepła powietrze/woda cieszą się największym zainteresowaniem. Poza tym wyeliminowana zostaje konieczność stworzenia dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego, co oszczędza czas i środki. W ofercie producentów możemy znaleźć powietrzne pompy ciepła typu split lub monoblok. Poznaj ich charakterystykę.

• Pompy ciepła split

W segmencie powietrznych pomp ciepła rozwiązania split cieszą się największą popularnością. Modele tego typu składają się z dwóch rozdzielonych ze sobą jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Ta pierwsza posiada wentylator, parownik (wymiennik ciepła) oraz sprężarkę. Druga natomiast składa się ze skraplacza (wymiennik ciepła) oraz pompy obiegowej (tłoczy wodę grzewczą do instalacji odbiorczej) i może występować w wersji ze zintegrowanym zasobnikiem cwu bądź rozdzielnie. Połączenie między jednostkami stanowią przewody czynnika chłodniczego. Montaż pompy ciepła split musi zostać zrealizowany przez wykonawcę, legitymującego się uprawnieniami F-gazowymi, a ponadto urządzenia o mocy powyżej 10 kW wymagają założenia tzw. karty produktu czy regularnych kontroli szczelności.

• Pompy ciepła monoblok

W pompach ciepła typu monoblok kompletny układ chłodniczy znajduje się w jednostce zewnętrznej. Zapewniają sporą oszczędność przestrzeni, a przy tym pracują znacznie ciszej. Są droższe w produkcji, a tym samym droższe w zakupie dla inwestora Nie wykonuje się tutaj procedury napełniania pompy czynnikiem chłodniczym, ponieważ jest on fabrycznie napełniony. Pompy ciepła monoblok dzielą się na dwa rodzaje – modele w postaci jednej konstrukcji lub podzielone na dwie jednostki. W tym drugim rozwiązaniu, w zewnętrznej jednostce znajduje się hermetycznie zamknięty układ chłodniczy, z kolei w wewnętrznej np. podgrzewacz wody, trójdrożny zawór przełączający ogrzewanie/podgrzew c.w.u, pompa obiegowa i regulator. Jednostki wewnętrzna i zewnętrzna łączą się przewodami wodnymi.

Różnice między pompą ciepła split a monoblok

Jak zatem mogłeś zauważyć w powyższej części artykułu, pompy ciepła split i monoblok mają taką samą zasadę działania i podobne parametry. Podstawowe różnice są następujące:

  • w pompie ciepła typu monoblok cały układ chłodniczy jest zamykany w fabryce, a co za tym idzie, zaizolowane termicznie i akustycznie, z kolei w pompie typu split układ zamykany jest przez specjalistów w miejscu montażu;
  • w monobloku czynnik chłodniczy występuje wyłącznie w jednostce zewnętrznej, a w splicie krąży między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną;
  • w monobloku cała elektronika, wymiennik i pompa obiegowa zabudowane są w agregacie, natomiast w splicie tylko płyta główna agregatu znajduje się na zewnątrz, a reszta elementów jest zabudowana w jednostce zewnętrznej;
  • do agregatu monobloku należy podłączyć instalację CO, co wiąże się z zabezpieczeniem wody przed zamarznięciem, natomiast w pompach typu split nie ma tego problemu, ponieważ przyłącza instalacji CO znajdują się wewnątrz budynku.