Rekuperacja w domu.

Koszty, korzyści, błędy instalacji.  Na co zwrócić uwagę, przy jej instalacji w nowym domu

Rekuperacja przynosi czyste oszczędności, a stwierdzenie to można rozumieć zarówno w przenośni, jak i dosłownie. Dzięki systemowi rekuperacji możesz wydawać mniej na ogrzewanie swojego budynku i zawsze cieszyć się czystym powietrzem. Sprawdź, jak działa rekuperacja, ile można dzięki niej zaoszczędzić i w jakich warunkach sprawdzi się najlepiej..

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja, inaczej mechaniczna instalacja wentylacji z odzyskiem ciepła to rodzaj nowoczesnej instalacji wentylacyjnej pozwalająca na ograniczenie strat energii cieplnej. Zasada działania rekuperacji jest całkowicie inna od zasady działania tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Żeby dobrze zrozumieć te różnice, najlepiej

wyjść od sposobu działania tradycyjnej wentylacji. Wentylacja grawitacyjna bazuje na ciągu powietrza. Chłodne czyste powietrze dostaje się do budynku przez nawiewniki w oknach, drzwi i uchylone okna, natomiast ciepłe zanieczyszczone powietrze

wydostaje się przewodami wentylacyjnymi. Ciepłe powietrze unosi się do góry, gdzie znajdują się kratki wentylacyjne, wpada do przewodów wentylacyjnych i zostaje wyprowadzone na zewnątrz. Podczas tej wymiany dochodzi jednak do dużych strat ciepła sięgających nawet 15-30%. Działanie wentylacji grawitacyjnej nie jest zbyt skuteczne w wymianie świeżego powietrza. W domu z rekuperacją można zanotować lepszą jakość powietrza i oszczędność na ogrzewaniu. Rekuperator, dzięki swoim właściwościom pozwala odzyskać przeciętnie 50-80 proc ciepła z powietrza usuwanego z budynku.

Jak działa rekuperacja?

W nowoczesnym budownictwie wentylacja grawitacyjna jest zastępowana przez rekuperację, w której ruch powietrza powoduje maszyna zwana rekuperatorem. Rekuperator kontroluje ruch powietrza dostarczanego do pomieszczeń i tego usuwanego, a dodatkowo steruje odzyskiem energii cieplnej z nagrzanego usuwanego powietrza. System rekuperacji ma za zadanie wymieniać zużyte zanieczyszczone powietrze na czyste i świeże, a jednocześnie ograniczać straty ciepła wynikające z wentylowania pomieszczeń.

Sercem całego systemu wentylacji mechanicznej jest rekuperator, który wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszym strumieniem powietrza jest to czyste i zimne pochodzące z zewnątrz, natomiast drugim brudne zużyte powietrze z wewnątrz. W instalacji te dwa strumienie stykają się ze sobą w wymienniku ciepła, czyli w rekuperatorze, ale nie mieszają się ze sobą.

Zasada działania w skrócie:

Ciepłe powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim swoje ciepło, natomiast czyste powietrze z zewnątrz jest nawiewane do wymiennika i ogrzewane zatrzymanym wcześniej ciepłym powietrzem, a następnie przekazane przez kanały wentylacyjne do pomieszczeń.

I tutaj znajduje się sedno oszczędności a ogrzewaniu. Mniej energii się marnuje, bo następuje swojego rodzaju „recykling”

Zalety posiadania rekuperatora

 

  • Mniejsze straty ciepła

Dzięki rekuperacji wentylowanie pomieszczeń nie doprowadza do obniżenia temperatury w budynku. Mimo wymiany powietrza można przez cały czas utrzymywać taką samą komfortową temperaturę we wszystkich pomieszczeniach.

  • Niższe rachunki za ogrzewanie

Wentylacja mechaniczna umożliwia zmniejszenie rachunków za ogrzewanie budynku o 15%, a czasami więcej. Inwestor oszczędza bez względu na to, jaką metodą ogrzewa budynek. Dzięki rekuperacji można oszczędzić od kilkuset do nawet kilku tysięcy zł rocznie w zależności od wielkości budynku.

  • Bezoobsługowe działanie

Raz ustawiona i zaprogramowana rekuperacja będzie działała bezobsługowo. System rekuperacji nie wymaga każdorazowych działań ze strony domowników. Wymiana powietrza w domu następuje samoczynnie. W budynku z rekuperacją nie trzeba się przejmować sterowaniem systemem.

  • Zawsze czyste i świeże powietrze

Dzięki wentylacji z odzyskiem ciepła w pomieszczeniach przez całą dobę możesz się cieszyć świeżym powietrzem pozbawionym alergenów, metali ciężkich, roztoczy i dwutlenku węgla. W oczyszczonym powietrzu nie ma też nadmiaru wilgoci, kurzu ani związków chemicznych, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie.

 

 

  • Ochrona przed smogiem

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła umożliwia filtrowanie nawiewanego powietrza i ochronę przed smogiem. Stopień filtracji jest zależny od klasy użytego filtra. Dzięki wyższej klasie filtracji, na przykład F7 można zatrzymać ponad 90% bardzo drobnego pyłu.

  • Kontrola ilości powietrza

Montaż systemu rekuperacji umożliwia kontrolowanie ilości powietrza w szczególnych przypadkach, np. podczas wizyty gości lub wtedy, kiedy po przedświątecznym gotowaniu w powietrzu jest dużo wilgoci.

Rekuperacja w nowym domu

 

Rekuperacja jest idealnym rozwiązaniem do nowego domu, dlatego że system można zainstalować już na etapie budowy, bez konieczności ingerowania w działający budynek. Rekuperacja jest zalecana szczególnie w przypadku energooszczędnego nowoczesnego budownictwa, ale można ją z powodzeniem zainstalować również w starszym domu. Dla inwestora różnica będzie polegała tylko na cenie.

Rekuperacja w starym domu

 

W przypadku montażu rekuperacji w nowym domu należy zapłacić wyłącznie za wykorzystane rozwiązania i robociznę, natomiast w starym domu konieczne będą też nakłady na przebudowę istniejącego systemu wentylacji i odtworzenie wykończenia, które może zostać podczas takich prac uszkodzone. Mimo że montaż rekuperacji w starszym domu kosztuje więcej, to biorąc pod uwagę długoterminowe oszczędności, i tak się opłaca.

 

 
 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru rekuperacji?

 

Dobry projekt to podstawa sukcesu. Projektant powinien przede wszystkim określić zapotrzebowanie budynku na powietrze, biorąc pod uwagę jego kubaturę, przeznaczenie pomieszczeń oraz liczbę osób zamieszkujących budynek. Inwestor, który zdecyduje się na montaż rekuperacji, musi przede wszystkim dobrze wybrać zastosowane rozwiązania i ekipę, która zajmie się montażem.

Na system wentylacji składają się:

  • wentylatory
  • filtry powietrza
  • rekuperator
  • przewody wentylacyjne i inne części.

 

Sprawność wybranych urządzeń powinna być możliwie jak najwyższa, gdyż umożliwi to lepszy odzysk ciepła. Wybierając rekuperator, trzeba też zwrócić uwagę na jego wydajność liczoną w m3/h. Im ta wydajność jest wyższa, tym lepiej dla inwestora. Rodzaj wybranego rekuperatora będzie miał wpływ na ilość odzyskanego powietrza. Przykładowo wymiennik krzyżowy odzyska tylko do 60%, ale obrotowy będzie już w stanie odzyskać nawet 80% ciepłego powietrza. Najlepsze rezultaty przyniesie przeciwprądowy wymiennik ciepła w rekuperatorze gwarantujący nawet 95% odzysku ciepła.

Warto sprawdzić, czy w konkretnym przypadku istnieje możliwość montażu gruntowego wymiennika, który zwiększy efektywność instalacji. Po montażu gruntowego wymiennika ciepła można uzyskać wyższy komfort termiczny i większe oszczędności na ogrzewaniu podczas dużych mrozów lub upałów, ale takie rozwiązanie powinno być zamontowane już na etapie budowy.

 

Oszczędności na rekuperacji

Szacuje się, że oszczędność energii cieplnej po montażu rekuperacji wynosi w granicach 15-30%. Oznacza to, że w domu z wentylacją mechaniczną możesz wydać na ogrzewanie minimum 15% mniej, chociaż nowoczesne systemy rekuperacji gwarantują oszczędność na poziomie nawet do 30% przy założeniu, że w budynku będą wykorzystane też inne rozwiązania umożliwiające ograniczenie ciepła, m.in. ocieplenie eliminujące mostki termiczne oraz energooszczędne materiały budowlane. Taka oszczędność jest znacząca szczególnie w kontekście rosnących cen energii. Wszyscy doskonale wiemy, że ceny prądu, gazu i paliw opałowych diametralnie wzrosły w ostatnim czasie, a galopująca inflacja każe nam sądzić, że ceny będą dalej rosły. W najbliższych latach nie czeka nas nic innego, jak kolejne wzrosty cen, więc inwestycja w energooszczędne rozwiązania będzie procentowała w przyszłości.

Chcesz poznać więcej szczegółów i dowiedzieć się, ile będzie kosztowała rekuperacja w Twoim domu? Nasz doradca przygotuje Bezpłatny projekt dla Twojej inwestycji

Facebook
Twitter
LinkedIn